Jak radzić sobie z chorymi zatokami w ciąży?
Jak radzić sobie z chorymi zatokami w czasie ciąży?

A A A

Zapalenie zatok przynosowych bywa ostre lub przewlekłe. Pulsujący ból głowy, który nasila się zwłaszcza przy skłonie do przodu, uniemożliwia wykonywanie wielu codziennych czynności. To schorzenie może być zwłaszcza niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy powinny wiedzieć, jak skutecznie walczyć z bólem zatok i to w sposób, który nie będzie zagrażał dziecku.

Etiologia zapalenia zatok wciąż jest nie rozpoznana. Choroba ta dotyka jednak zarówno dzieci, jak i dorosłych. W większości przypadków pojawia się w czasie nieżytu górnych dróg oddechowych, chociaż może być też powikłaniem zębopochodnym. W medycynie znane są przypadki, w których zapalenie zatok rozwinęło się w czasie trwania ostrego kataru w trakcie nurkowania czy też lotu samolotem. I choć opracowane zostały skuteczne metody leczenia zapalenia zatok przynosowych, to należy pamiętać, że nie wszystkie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży.

Postaw na domowe sposoby

Większość z nas, zanim uda się do lekarza, próbuje leczyć się za pomocą domowych sposobów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kuracje tego typu są całkowicie bezpieczne dla kobiety ciężarnej.

W pierwszej kolejności przyszła mama może spróbować podnieść nieco wilgotność powietrza w domu. Wykorzystać można w tym celu specjalne nawilżacze powietrza lub też mokre ręczniki rozłożone na kaloryferach. Jednocześnie sięgnąć można po specjalne napary lub gotowe herbatki, które wspomagają oczyszczanie górnych dróg oddechowych. Specjaliści polecają zwłaszcza picie naparów z kopru włoskiego lub kozieradki. Wspomagać kurację może także dieta, która powinna być bogata w szereg produktów, które uchodzą za naturalne antybiotyki, na przykład czosnek i cebula.

Lekarz zupełnie zbędny?

Oczywiście, jeśli jesteś w ciąży to bez lekarza się tutaj nie obejdzie. To wręcz priorytet i to niezależnie od tego, czy zdecydowałaś się na podjęcie terapii w naturalny, domowy sposób. Doktor nie tylko może zalecić tobie bezpieczne, obkurczające krople do nosa, ale również szereg preparatów przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach może okazać się, że niezbędne będzie jednak sięgnięcie po antybiotyki. Te musisz zażywać już zgodnie z zaleceniami specjalisty. Warto też pamiętać, że w przypadku, gdy choroba jest pochodzenia zębowego, niezbędna będzie oczywiście pilna wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*